3.12.2018
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 436/54
Kanne 21.9.2018 – VE v. ESMA
(Asia T-567/18)
(2018/C 436/76)
Oikeudenkäyntikieli: englanti
Asianosaiset
Kantaja: VE (edustajat; asianajajat N. Flandin ja L. Levi)
Vastaaja: Euroopan arvopaperimarkkinaviranomainen (ESMA)
Vaatimukset
Kantaja vaatii unionin yleistä tuomioistuinta
—
kumoamaan ESMAn 11.6.2018 tekemän päätöksen, jolla on hylätty kantajan kantelu ESMAn 14.11.2017 tekemästä päätöksestä, jolla kantajan työsuhde ESMAan oli päätetty
—
lisäksi kumoamaan tarvittavilta osin ESMAn 14.11.2017 tekemän päätöksen
—
määräämään maksettavaksi korvausta kantajalle aiheutuneesta aineettomasta vahingosta
—
velvoittamaan vastaajan korvaamaan oikeudenkäyntikulut.
Oikeudelliset perusteet ja pääasialliset perustelut
Kanteensa tueksi kantaja vetoaa kuuteen kanneperusteeseen.
1)
Ensimmäinen kanneperuste, joka perustuu siihen, että päätöstä kantajan työsopimuksen irtisanomisesta ei ole annettu kantajalle tiedoksi sopimuksessa määritellyn asianmukaisen irtisanomisajan kuluessa.
2)
Toinen kanneperuste, joka perustuu kuulluksi tulemista koskevan oikeuden loukkaamiseen
3)
Kolmas kanneperuste, joka perustuu perusteluvelvollisuuden noudattamatta jättämiseen; Euroopan unionin perusoikeuskirjan 41 artiklan 2 kohdan mukaan hallintoelimillä on velvollisuus perustella päätöksensä.
4)
Neljäs kanneperuste, joka perustuu kantajan vaatimukset hylkäävän päätöksen ja työsopimuksen irtisanomispäätöksen oikeusperustaan liittyvään virheeseen, koska molemmat päätökset perustuvat vuoden 2016 arviointikertomukseen, johon sisältyy useita ilmeisiä arviointivirheitä.
5)
Viides kanneperuste, joka perustuu suhteellisuusperiaatteen loukkaamiseen.
6)
Kuudes kanneperuste, joka perustuu huolenpitovelvollisuuden laiminlyöntiin kantajaan nähden, kun otetaan huomioon kantajan terveysongelmat ja hänen yleiset työolosuhteensa.
Full & Egal Universal Law Academy