11.3.2019
DA
Den Europæiske Unions Tidende
C 93/75
Sag anlagt den 18. januar 2019 — PE Digital mod EUIPO — Spark Networks Services (ElitePartner)
(Sag T-36/19)
(2019/C 93/97)
Stævningen er affattet på tysk
Parter
Sagsøger: PE Digital GmbH (Hamborg, Tyskland) (ved advokaterne V. von Bomhard og J. Fuhrmann)
Sagsøgt: Den Europæiske Unions Kontor for Intellektuel Ejendomsret (EUIPO)
Den anden part i sagen for appelkammeret: Spark Networks Services GmbH (Berlin, Tyskland)
Oplysninger vedrørende sagen for EUIPO
Indehaver af det omtvistede varemærke: PE Digital GmbH
Det omtvistede varemærke: EU-figurmærket ElitePartner — registreringsansøgning nr. 5 996 351
Sagen for EUIPO: Fortabelsessag
Den anfægtede afgørelse: Afgørelse truffet den 25. oktober 2018 af Første Appelkammer ved EUIPO (sag R 614/2017-1)
Påstande
—
Den anfægtede afgørelse omgøres således, at det omtvistede EU-varemærke ikke er i strid med den i artikel 59, stk. 1, litra a), sammenholdt med artikel 7, stk. 1, litra b), i forordning (EU) 2017/1001 fastsatte ugyldighedsgrund.
—
Subsidiært annulleres den anfægtede afgørelse.
—
EUIPO og den anden part i sagen for appelkammeret, såfremt sidstnævnte intervenerer i sagen, tilpligtes at betale sagsomkostningerne, herunder de af sagsøgeren afholdte omkostninger.
Anbringender
—
Tilsidesættelse af artikel 59, stk. 1, litra a), sammenholdt med artikel 7, stk. 1, litra b), i Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2017/1001
—
Tilsidesættelse af artikel 94, stk. 1, første punktum, i Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2017/1001.
Full & Egal Universal Law Academy