Sökanden är Dinotrans AB, Sverige, företrädd internt.
2. InnehavareInnehavaren är S.B.M.R, Sverige.
3. Domännamn och FörfarandetAlternativt Tvistlösningsförfarande avseende domännamnet
Ansökan har lämnats in i enlighet med Registreringsvillkor gällande för toppdomänen .se (“Registreringsvillkoren”) och Förfaranderegler för alternativt tvistlösningsförfarande för domännamn i toppdomänen “.se” (“Förfarandereglerna”).
WIPO Arbitration and Mediation Center (“WIPO Center”) verifierade att Ansökan uppfyllde de formella kraven som återfinns i Registreringsvillkoren och Förfarandereglerna. WIPO Center skickade en inbjudan till komplettering till Sökanden den 26 februari och 1 mars 2021. Sökanden inkom med komplettering av sin ansökan den 26 februari och 10 mars 2021. I enlighet med paragraf 13 i Förfarandereglerna, meddelade WIPO Center formellt Innehavaren om Ansökan den 12 mars 2021. Innehavaren lämnade inte in ett Svar och följaktligen meddelade WIPO Center Parterna om Innehavarens uteblivna Svar den 12 april 2021.
WIPO Center utsåg Petter Rindforth som ensam Tvistlösare i detta ärende den 15 april 2021. Tvistlösaren har lämnat in en Deklaration om Opartiskhet och Oavhängighet, vilket krävs för att WIPO Center ska kunna säkerställa att paragraf 1 i Förfarandereglerna är uppfylld.
4. BakgrundSökanden är ett svenskt registrerat aktiebolag, som enligt Bolagsverkets verksamhetsbeskrivning bedriver handel med lastbilar och entreprenadmaskiner, samt därmed förenlig verksamhet och internationella transporter. Sökandens firma/företagsnamn Dinotrans AB registrerades den 22 februari 2010.
Domännamnet
Domänamnet resulterar i en hemsida som har falska information om Sökanden.
5. YrkandenSökanden har begärt att domännamnet
Sökanden har begärt att ärendet ska behandlas som Påskyndat förfarande.
Innehavaren har inte bemött Sökandens yrkande.
6. Parterna har anfört A. SökandenSökanden anför att det omtvistade domännamnet är identiskt med Sökandens företagsnamn och att Sökanden är det enda företaget med detta företagsamn i Sverige.
Vidare anför Sökanden att domännamnet
Slutligen anför Sökanden att Innehavaren inte har något berättigat intresse till domännamnet.
B. InnehavarenInnehavaren har inte besvarat ansökan.
7. Diskussion och Slutsatser A. Domännamnet är identiskt med eller liknar en rättighet vilken har rättsgrund i Sverige och till vilken den som begärt tvistlösningen kan visa rättVid bedömningen om ett omtvistat domännamn är identiskt med eller liknar annans rättighet med rättsgrund i Sverige, ska bortses från den svenska nationella toppdomänen ”.seˮ. Vidare har den aktuella juridiska formens beteckning, i detta fall ”AB” för aktiebolag, ingen betydelse för bedömningen.
Domännamnet
Domännamnet är identiskt med Sökandens firma, och används för för att identifiera sig som Sökanden i samband med falsk fordonsförsäljning.
I avsaknad av Innehavarens svar, kan ingen annan bedömning göras än att Innehavaren såväl har registrerat, som använt
Innehavaren har inte någon rätt till det omtvistade domännamnet. Inte heller finns något berättigat intresse.
Att registrera ett domännamn som är identiskt med annans firma/företagsnamn, i syfte att därigenom söka få kunder att betala för varor som inte levereras, ger inte någon rätt eller berättigat inrtresse.
8. BeslutTvistlösaren beslutar att domännamnet
Petter Rindforth
Datum: 26 april 2021