Türkiye Askeri Yargıtay Mahkemesi (Kapatıldı)

Askeri Yargıtay; askeri mevzuat çerçevesinde askeri personellerin veya onların taraf oldukları hukuk ve ceza davalarının yeniden incelendiği ve karara bağlandığı Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsız Yüksek Mahkemesidir. Askeri Adli Yargı Mahkemeleri tarafından verilen kararları inceleyen son mercidir. Görev ve yetkilerine son verilerek kapatılmıştır. Tüm faaliyetleri Yargıtay’a devredilmiştir. Günümüzde devam eden Askeri Mevzuatlar göz önüne alındığında, kapatılana kadar oluşturduğu içtihatlar hala önem arz etmektedir. Arama Motorumuzda; Askeri Yargıtay’da bulunan Tüm Daire ve Kurulların emsal içtihatları bulunmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Askeri Yargıtay Mahkemesi kararları hakkında sık sorulan sorular

Askeri Yargıtay, askeri adli makamlarca verilen kararları son inceleme ile yetkili ve görevli Yüksek Mahkemedir. Tüm faaliyetlerine son verilerek kapatılmış, tüm görev ve yetkileri Yargıtay’a devredilmiştir.
Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’da yerleşik olarak faaliyet göstermiştir.
Askeri Yargıtay Hukuk ve Ceza Dairelerinden oluşmaktadır. Bunlara ek olarak yetki ve görevleri ayrıca belirlenmiş Kurulları bulunmaktadır. Full & Egal üzerinden tüm daire ve kurul kararlarına ulaşabilirsiniz.
Askeri Yargıtay Mahkemesi’nin kapatılmasından sonra tüm görev ve yetkileri Yargıtay Mahkemesi’ne devredilmiştir. Askeri mevzuatlar çerçevesinde askeri personeller hakkında yürütülen hukuk ve ceza davalarının temyiz aşamasına sivil bir mahkeme olan Yargıtay bakmakla yükümlü kılınmıştır.
Askeri işler ve personellerle ilgili kapsamlı mevzuatların uygulanmasında uzmanlaşmış kadrolarla uzun süreler içtihat oluşturan Askeri Yargıtay’ın Kararları; günümüzde devam eden aynı mevzuatların uygulanmasına ışık tutmaktadır.
Evet, Askeri Yargıtay İçtihatlarını sınırsız olarak dilediğiniz dile çevirebilir ve kullanabilirsiniz. İçtihat metinlerinin çevirisi özelliğimiz; Tüm Abonelerimize ek ücret gerektirmeksizin sınırsız olarak sunulmaktadır.