Karar Arama

Tüm dünyadaki emsal yüksek mahkeme ve kurul kararlarına sınırsız olarak erişin!

Lütfen bekleyiniz
Algılanan Dil

{0} için arama sonuçları

Mahkemeler ve Kurumlar Listesi

Türkiye'deki Mahkeme ve Kurumlar

Mahkeme kurumlarına ait güncel kararlara sınırsızca erişmek için ücretsiz abone olun!


30 gün ücretsiz

Milyonlarca karara ücretsiz erişmek için aboneliğinizi başlatın!

Ücretsiz Aboneliği Başlat

Almanya'daki Federal Mahkemeler

Mahkeme kurumlarına ait güncel kararlara sınırsızca erişmek için ücretsiz abone olun!


Uluslararası Mahkeme Kurumları

Mahkeme kurumlarına ait güncel kararlara sınırsızca erişmek için ücretsiz abone olun!


Kurum
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Güncel Kararlar

Güncel kararlar, sınırsız erişim....

230+ Kararlar
Üye devlet birimlerinin Sözleşmesel temel haklarının uygunluk denetimde en yetkili makam.
İçtihat Dilleri: Tümü
Kurum
Avrupa Adalet Divanı Güncel Kararlar

Güncel kararlar, sınırsız erişim....

2.5+ Milyon Karar
Avrupa Birliği Hukukunda Genel Mahkeme ve temyiz incelemesinde en yüksek yetkili makam.
İçtihat Dilleri: Tümü
Kurum
Dünya Fikrî Mülkiyet Örgütü Güncel Kararlar

Güncel kararlar, sınırsız erişim....

120+ Bin Karar
Üye devlet birimlerinin Sözleşmesel Yargı Organı, Genel Mahkemesi ve denetimde yetkili.
İçtihat Dilleri: Tümü

Uluslararası İçtihat Arama Motoru

Yapay zeka destekli ve makine öğrenmesi tabanlı bir içtihat arama motorudur. Dünyanın en kapsamlı hukuk veritabanlarından biridir. Arama motoru arama metinlerini işler, arama amacını anlar ve en uygun sonuçları saniyeler içerisinde gösterir

Hızlı Erişim

Aramış olduğunuz kararla ilgili arama sonucunu saniyeler içerisinde erişebilirsiniz. Karar arama motorumuzun hızlı erişim özelliğiyle vakit kazanın

Yenilikçi Teknoloji

Sistemimizin sahip olduğu yüksek teknoloji ve bilgi ağıyla her zaman kendisini güncel tutar. En yeni yazılım ve sunucu teknolojileriyle hizmet vermekteyiz

Yabancı Dil Desteği

Yabancı dildeki yüksek mahkeme kararlarında arama yapmak için ana dil kullanılabilir. Ana dilde yazılan arama metinleri istenilen dile çevirilerek, yabancı dilde yazılmış içtihatlarda arama yapılabilir

Başarılı Çeviri

Arama sonuçlarında erişilen yabancı dildeki içtihatların tüm içerik metinleri yüksek bir başarıyla yerel dillere çevirilir ve zaman kaybetmeden içtihatlar kullanılabilir

Düşük Fiyat

Sahip olduğumuz yenilikçi teknolojilerle maliyetlerimizi en aza indirdik ve fiyatlara yansıttık. Bilginin erişebilirliğini toplumsal seviyede kolaylaştırmak amacını güdüyoruz

Ücretsiz Deneyin

Tüm kullanıcılarımıza 30 günlük ücretsiz deneme süresi tanımlayarak herhangi bir maliyet ödemeden tüm teknolojileri kullanma ve tanıma imkanı sağlıyoruz

İçtihatlar

Emsal Kararları Arayın

Büyük veriyi kullanma, işleme, tanımlama ve makina öğrenme yapay zeka teknolojileriyle dünyanın en güncel hukuk yazılımlarını geliştiriyoruz

İçtihat (Yargı Kararı) Nedir?

İçtihat, mahkemelerce verilen yargı kararlarını yeniden inceleyerek karara bağlamakla görevli ve yetkili üst Mahkemeler olan Yüksek Mahkemelerce verilen emsal kararlardır. Yüksek mahkemelerce yapılan incelemeler sonucu verilen kararların yazıldığı gerekçe, yorum ve yön gösteren uygulama kılavuzlarıdır. Yasalar yasa koyucu tarafından yaratıldıktan sonra uygulama tamamen bağımsız mahkemeler tarafından yürütülür. Mahkemeler davaların somut özelliklerini gözeterek yasaları uygular.

Bu uygulamalar esnasında mahkemelerin benzer olaylara aynı yasaları uygularken oluşacak farklılıkların önüne geçmek için hukuk alanında uzmanlaşmış kadrolardan oluşan yüksek mahkemelerce emsal niteliğindeki kararlar doktrinsel olarak açıklanır. Bu kararlara içtihat denilmektedir. İçtihatlar tamamen kamuya açıktır. Yeniden incelenen mahkeme kararları açısından bağlayıcıdır. Tüm kamu kuruluşlarını ve toplumu bilgilendirme amacı taşımaktadır.

İçtihat (Yargı Kararı) Nedir?
Karar (İçtihat) Arama Motoru Nedir?

Karar (İçtihat) Arama Motoru Nedir?

Karar arama motoru, yüksek mahkemelerce yazılmış olan ve yasaların uygulanma biçimlerini gösteren emsal içtihatlar içerisinde; metin işleme, veritabanı ve yapay zeka teknolojileri kullanarak amaca yönelik hızlı bir şekilde arama yapmayı sağlayan yazılımların bütünüdür. İçtihat (karar) arama motoru, hukuk biliminin uluslararası metodları gözetilerek hukukçuların faydalanmaları için yaratılmış hukuka özel bir teknolojidir. Birçok ülkenin tüm yüksek mahkeme ve kurumlarıyla birlikte birçok uluslararası mahkemenin tüm içtihatlarını içerir. Yüksek teknolojili, makine öğrenme ve yapay zeka destekli bir yazılım ürünüdür.

İçtihat Hukuku Nedir?

İçtihat hukuku yerel ve uluslararası düzeyde ülkelerin yüksek mahkemeleri tarafından verilen emsal kararları inceleyen karşılaştırmalı bir hukuk dalıdır. Uluslararası ilişkilerin ve uluslararası mahkemelerin faaliyetlerinin öneminin artmasıyla değerli bir hukuk alanı haline gelmiştir. İçtihatların incelenmesiyle ülkelerin sosyo-kültürel değişimleri, ekonomik sorunların tespiti, hukuk uygulamalarının verimliliği gibi konular tartışılır. Elde edilen verilerle toplumun tüm kesimlerinin karşılaştığı sorunlar, değişimler ve ihtiyaçlar görülebiliir hale gelir. Yasa koyucular, hukuk uygulayıcıları ve hukuk doktrini geliştiricileri tarafından dikkatle takip edilmektedir. Full & Egal içtihatlar üzerinden geliştirmiş olduğu yapay zeka algoritmalarıyla içtihat verilerini analiz eder ve uzmanlık alanlarına göre abonelerine sunar.

İçtihat Hukuku Nedir?
İçtihatlar Neden Önemlidir?

İçtihatlar Neden Önemlidir?

Yüksek mahkemelerin emsal kararları, yasa uygulayıcılarına yön göstermek ve hukuk düzeninin her yerde aynı şekilde uygulanmasını sağlamaya yönelik en etkin yöntemdir. Emsal kararları önceden bilmek, toplumun hukuki işlerini yasalara en uygun şekilde önceden düzenlemelerine ve sonradan ortaya çıkabilecek zararların en aza indirilmesine yardımcı olur. Yargı kararlarını bilmek, hukuki ilişkilerin yargılama boyutuna varmadan çözülmesine olanak sağlar. Yargılama esnasında ise hukukun en doğru ve güncel şekilde uygulanmasına imkan verir. Böylece tüm toplumun ve kamunun; zaman ve maddi zarar kayıplarına uğramasını engeller. İçtihatlar her olaya ilişkin kılavuz metinler içerdiğinden, yargılama aşamalarının en kısa sürede tamamlanmasını ve en adaletli şekilde çözüme ulaştırılmasını sağlamaktadır.

Uluslararası Mahkeme Kararlarına Erişin

Hukukçular, yerel ve uluslararası içtihatları en etkili şekilde hukuki metinlerde kullanmaktadır. Böylece yüksek mahkemelerin ve yasa koyucuların bu değişimlerden haberdar olmalarını sağlayan en etkin görevlilerdir. Diğer ülkelerin içtihatlarının ve yasalarının olumlu görülen değişimlerinin, yeni yöntem, yorum ve sonuçlarının iç hukuka uygulanması kamusal yararın sağlanması ve medeni gelişmelerden yararlanma açısından önemlidir.

Hukuk yaşayan, gelişen ve analize dayalı evrensel bir bilim dalıdır. İçtihatlar sosyo-kültürel ve ekonomik gelişmelere ve yasa güncellemelerine göre zamanla gelişir ve değişiklikler gösterir. Ülkeler aynı hukuk sistemine bağlı ve uygulamada başarılı diğer ülkelerden köklü temel yasaları ve uygulamaları alarak kendi iç hukukunda yasalaştırır ve uygular. Bu yasaların alındığı ülkelerdeki güncellemeler ve uygulama değişiklikleri, yasaları alan ülkelerin yüksek mahkemelerine yol gösterici olmaktadır.

Uluslararası Mahkeme Kararlarına Erişin
En İlgili Karar Arama Sonuçları

En İlgili Karar Arama Sonuçları

Yapay zeka destekli ve makine öğrenmesi tabanlı bir içtihat arama motorudur. Dünyanın en kapsamlı hukuk veritabanlarından biridir. Arama motoru arama metinlerini işler, arama amacını anlar ve en uygun sonuçları saniyeler içerisinde gösterir. Arama sonuçlarında önemli bilgiler taşıyan diğer içtihatları öneri niteliğinde gösterir. Böylece faydalı olabilecek tüm içtihatlar tek bir aramada görüntülenir. Hata olasılığı düşer ve zamandan tasarruf edilir. Full & Egal desteklediği her bir ülkenin tüm yüksek mahkemelerinin emsal niteliğindeki kararlarının tümünü içerir.

Uluslararası mahkemelerin ve çok sayıda ülkenin tüm yüksek mahkemelerinin içtihatlarına da sahiptir. Böylece hukuki metinlerde (dilekçe, makale, rapor, kitap vb.) uluslararası uygulamalardan ve bağlı olunan uluslararası yüksek mahkeme içtihatlarından örneklere ulaşmak hiç olmadığı kadar kolaylaşır.

7 Günlük Karar İstatistiği

46975

İçtihat Arama

41364

İçtihat Görüntüleme

1730

Yeni Karar

780

Kullanılan Çeviri

Sık Sorulan Sorular

İçtihat (karar) arama ile ilgili sık sorulan soruları sizler için derledik

İçtihat; ülkelerin Yüksek Mahkemeleri tarafından verilen ve diğer davalarda emsal olarak kullanılabilme özelliğine sahip, yasaların uygulanışı hakkında doktrinsel fikir ve düşünceleri içeren kararlardır.
Yüksek Mahkemeler tarafından verilen emsal kararları barındıran ve bunların içeriğinde arama yaparak ihtiyaç duyulan kararlara ulaşmanızı sağlayan yazılımdır.
Tüm veritabanımız 22,7 Milyonu aşkın birçok ülkeden Yüksek Mahkeme Emsal Kararlarından oluşmakta ve her ay güncellenerek yenilerini bünyesine katmaktadır. Her bir karar benzersizdir. Almanya, İsviçre, Türkiye ve birçok Uluslararası Mahkemenin tüm emsal kararlarını içerir. Ayrıntılı bilgi için yukarıdaki güncel İçtihat tablomuzu inceleyebilirsiniz.
Abonelik paketlerimizin herhangi birine abone olduğunuzda tüm ülkelerin ve Uluslararası Mahkemelerin kararlarına hiçbir sınırlama olmadan erişebilirsiniz.
Abonelik kaydınızı oluşturduğunuzda ülkenizin 1 para birimiyle (Örneğin: 1 Türk Lirası veya 1 Euro) kartınızın geçerliliğini onaylıyor ve bu tutarın tamamını anında iade ediyoruz. 30 gün dolmadan önce aboneliğinizi iptal ettiğinizde herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. 30 günün sonunda aboneliğinizi iptal etmediyseniz ilgili paketin ücretini dönemler halinde tahsil ediyoruz.
Aboneliğinizİ dilediğiniz zaman online olarak iptal edebilirsiniz. İptal ettikten sonra hiçbir bedel ödemezsiniz. Yıllık paketlerimize üye olduktan sonra iptal ederseniz, iptal tarihinden sonraki yenilemeye kadar kullanmayacağınız süre için peşin ödediğiniz bedel hesaplanır ve banka hesabınıza 3 iş günü içerisinde iade edilir
Paketlerimizden herhangi birine abone olduktan sonra info@fullegal.com mail adresimize aboneliğinizi kullandıracağınız diğer hesapların “Kullanıcı İsimleri”ni bildirmeniz yeterli. Size mail yoluyla indirimli olarak teklif edeceğimiz abonelik bedeline onay vermeniz halinde abonelik paketiniz çoklu kullanıcı için yükseltilecektir. Böylece tek bir banka kartıyla birden çok hesaba abonelik açabilir üstelik her zaman geçerli indirimlerimizden yararlanabilirsiniz. Aynı şekilde diğer abonelik hesaplarınızı dilediğiniz zaman iptal edebilir ve abonelik paketinizi anında düşürebilirsiniz.
Arama motorumuz tüm dillerde yüksek başarıyla çalışacak seviyede geliştirildi. Arama kelimelerinize uyan puanlama yapısıyla en ilgili sonuçları getirmekte çok başarılıyız. Sonuçlara öneri niteliğinde az sayıda birkaç sonuç da getirerek sonuçlarınızı zenginleştiriyoruz. Sonrasında içtihatlarınıza benzer sonuçlara ulaşmanızı veya ilgili kanun maddeleriyle alakalı diğer sonuçları getirerek size inanılmaz zaman kazandırıyoruz. Yukarıda verilen Arama İpuçlarını inceleyerek çok daha başarılı sonuçlar almayı öğrenebilirsiniz.
İçtihat araması yaparken ana dilinizde veya herhangi bir dilde anahtar kelime kullanabilirsiniz. Ana dilinizde yazdığınız anahtar kelimeleriniz içtihatın orijinal diline çevrilerek veri tabanında aratılmakta ve böylece en uygun hukuki terim çevirisi yapılarak en iyi yabancı sonuçlar karşınıza gelmektedir.
Farklı dildeki içtihatlarda arama yapmak için filtreler bölümümüzü kullanmalısınız. Filtrelerde; ilgili Yabancı Mahkemeyi seçmeli ve yine filtrelerde bulunan “Arama Metnini Çevir” kutucuğundan arama metinlerinizi çevirmek istediğiniz yabancı dildeki içtihat metinlerinin yazıldığı dili veya dilleri seçiniz. Arama metniniz ilgili dil veya dillere çevirilir ve sonuçlar gösterilir. Yabancı Yüksek Mahkemelerde hangi dillerde içtihat yazıldığını öğrenmek için yukarıdaki İçtihat Dili Tablomuza inceleyebilirsiniz.
İçtihatların tüm metnini okuduğunuz sayfanın sağ üst köşesinde bulunan kutucuklardan ilgili dili seçerek içtihatın tamamını dilediğiniz dile çevirip okuyabilir ve kullanabilirsiniz. İçtihat metinlerinin tümünü sınırsız şekilde çevirebilirsiniz.
Aynı dil ailesi gruplarında %90 üzeri gramer başarısı sağlanırken farklı dil aileleri arasında başarı oranımız %80 ile %90 aralığında değişmektedir. Çeviri özelliğimizi geliştirmek için uluslararası şirketlerin çeviri altyapılarıyla birlikte çalışıyoruz. Yapay zeka ve dil işleme yazılımlarımız sayesinde her geçen gün daha profesyonel hale geliyoruz.
Emsal kararlarımızın tamamını hiçbir sınırlama olmadan 65 farklı dile profesyonel bir şekilde çevirebilirsiniz.
Bu özelliğimiz zaman ve masraflarınızdan tasarruf etmenizi sağlayacak ve rekabet gücünüzü arttıracaktır. Ülkenizde geçerli olan Uluslararası Mahkemelerin ve aynı kanun ailesine tabi olduğunuz ülkelerin Yüksek Mahkemelerinin kararlarını kullanarak hem yerel hem de uluslararası davalarınızda başarı olasılığınızı arttırabilirsiniz. Sadece ülkenizdeki gelişmeleri değil evrensel hukuktaki tüm gelişmeleri takip edebilirsiniz.
Yüksek Mahkemelerin Emsal Kararları tüm ülkeler ve Uluslararası Mahkemeler için ayrı ayrı olmak üzere en az ayda bir kez güncellenmektedir.
Bu özelliğimiz çok fazla kararı olan bazı Mahkemelerimizde verilmektedir. Örneğin Türkiye’nin Yargıtay ve Danıştay gibi Yüksek Mahkemelerini filtrelerde tek başına seçtiğinizde Daire filtresi ortaya çıkmaktadır. Diğer Yüksek Mahkemelerde arama kutucuğuna arama metninizle beraber ilgili dairenin de ismini yazarak istenilen sonuca kolaylıkla erişebilirsiniz.
Yüksek Mahkeme kararlarımız güncellendiğinde hiçbir işlem yapmanıza gerek yok. Sitemize veya uygulamamıza her girişinizde güncellenmiş veritabanımızı bulacaksınız.

7/24 Destek İçin Hep Hazırız

Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilir, sorularınızı ve destek taleplerinizi iletebilirsiniz.

Yeni üyelere kısa süreliğine ve tüm paketlerde geçerli %45 indirim tanımlanmıştır. Şimdi ücretsiz üye olun ve tüm programları ücretsiz deneyin.

Programlar Panelini İncele Kapat