Türkiye Askeri Yüksek İdare Mahkemesi -AYİM (Kapatıldı)

Askeri mevzuat çerçevesinde askeri personellerin idari davalarının incelendiği ve karara bağlandığı Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsız Yüksek Mahkemesidir. Askeri İdare Hukuku alanında yargılama yapma yetki ve görevlerine sahip ilk ve son mercidir. Görev ve yetkilerine son verilerek kapatılmıştır. Tüm faaliyetleri Yerel İdari Yargı Makamlarına ve Danıştay’a devredilmiştir. Günümüzde devam eden Askeri Mevzuatlar göz önüne alındığında, kapatılana kadar oluşturduğu içtihatlar önem arz etmektedir. Arama Motorumuzda; Askeri Yüksek İdare Mahkemesinin tüm Daire ve Kurulların emsal içtihatları bulunmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Askeri Yüksek İdare hakkında sık sorulan sorular

Askeri İdare Hukuku alanında yargılama yapmakla yetkili ve görevli Yüksek Mahkemedir.
Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’da yerleşik olarak faaliyet göstermiştir.
İdari Dairelerden oluşmaktadır. Bunlara ek olarak yetki ve görevleri ayrıca belirlenmiş Kurulları bulunmaktadır. Full & Egal üzerinden tüm daire ve kurul kararlarına ulaşabilirsiniz.
Askeri Yüksek İdare Mahkemesi tüm faaliyetlerine son verilerek kapatılmış, tüm görev ve yetkileri İdare Mahkemeleri ve Danıştay’a devredilmiştir.Askeri mevzuatlar çerçevesinde askeri personeller hakkında yürütülen idari davalara sivil mahkemeler olan İdare Mahkemeleri, temyiz aşamasına ise sivil bir mahkeme olan Danıştay bakmakla yükümlü kılınmıştır.
Askeri işler ve personellerle ilgili kapsamlı mevzuatların uygulanmasında uzmanlaşmış kadrolarla uzun süreler içtihat oluşturan Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin Kararları; günümüzde devam eden aynı mevzuatların uygulanmasına ışık tutmaktadır.
Evet, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi İçtihatlarını sınırsız olarak dilediğiniz dile çevirebilir ve kullanabilirsiniz. İçtihat metinlerinin çevirisi özelliğimiz; Tüm Abonelerimize ek ücret gerektirmeksizin sınırsız olarak sunulmaktadır.